Gmina Ciechocin

miejsce piękne z natury...

Nawigacja

Treść strony

WAŻNE!

    W związku z powtarzającymi się zatorami sieci kanalizacyjnej prosimy wszystkich mieszkańców naszej Gminy o prawidłowe korzystanie z kanalizacji sanitarnej. Zachęcamy do zapoznania się z zasadami, których przestrzeganie pozwoli uniknąć awarii.

   Kanalizacja służy do przyjmowania ścieków z naszych domów, nieczystości sanitarnych oraz papieru toaletowego. Śmieci znajdujące się w toalecie zapychają nie tylko sedes, ale i wewnętrzną kanalizację budynku, co w konsekwencji może doprowadzić do cofania ścieków, zalania mieszkania i doprowadzić do poważnej awarii. To zaś niesie ze sobą duże straty materialne.

       Najczęstszą przyczyną powstania zatorów w sieci kanalizacyjnej są błędy w użytkowaniu i niedbałość o wewnętrzną instalację kanalizacyjną.

      Czego nie wolno wrzucać do kanalizacji:

 - Środków higieny osobistej takich jak np.: waciki, podpaski, tampony, chusteczki nawilżone, wata, pieluchy, ręczniki papierowe, patyczki do uszu, itp.

 - Rajstop, szmat, bandaży, materiałów opatrunkowych, itp. – z zawartością włókien naturalnych i syntetycznych, które nie rozpuszczają się w wodzie, zbijających się w rurach w zwartą masę,

- Kości, odpadów kuchennych, tłuszczów i olejów, które pod wpływem zimnej wody tężeją w rurach, i zmniejszają ich średnicę, jak również łączą się z innymi śmieciami tworząc nieprzepuszczalną bryłę. Resztki jedzenia przyciągają gryzonie (myszy i szczury), które osiedlają się w kanalizacji i mogą być nosicielami groźnych chorób.

- Lekarstw, igieł, farb oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości. Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla pożytecznych mikroorganizmów oczyszczających ścieki w biologicznej części oczyszczalni ścieków.

- Materiałów budowlanych tj. np.: zaprawy cementowe, gruz, kamienie, piach, gips, kleje, lakiery, żywice, itp., które opadają na dno przewodów kanalizacyjnych tworząc zwarte i trudne do usunięcia zatory.

- Części stałych nie rozpuszczalnych w wodzie np.: rękawice gumowe, włosy, torebki foliowe, korki, butelki, zabawki, itp.

Przypominamy, że wrzucanie do kanalizacji rzeczy nierozpuszczalnych jest również  łamaniem prawa. Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu  wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2019 poz. 1437):
„Zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych:

1)odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu, szkła, wytłoczyn, drożdży, szczeciny, ścinków skór, tekstyliów, włókien, nawet jeżeli znajdują się one w stanie rozdrobnionym (…)”

 • Kanalizacja

Powrót

Informator gminny

 • Interaktywna mapa gminy
 • Dobre konsultacje, dobry plan

Wydarzenia

«sierpień 2019»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Newsletter

Banery

Poprzedni
 • Pomoc prawna
 • G-DOT
 • LGD Dolina Drwęcy
 • Zwiedzaj Kraj
 • Rekultywacja
Następny

Europejski Fundusz Społeczny

 • Program Rozwój Obszarów Wiejskich
 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 • Leader
 • Unia Europejska

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej dla operacji z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 – projekt pn. „Utworzenie strony internetowej wraz z bazą informacji turystycznej Gminy Ciechocin”

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.