Gmina Ciechocin

miejsce piękne z natury...

Nawigacja

Treść strony

Szlak św. Jakuba

 • -

    Jednym z najstarszych szlaków pątniczych w Europie jest Droga św. Jakuba. W języku hiszpańskim - Camino de Santiago. Szlak prowadzi do miasta św. Jakuba – Santiago de Compostela w północnozachodniej Hiszpanii. Drogi jakubowe (odcinki szlaku) biegną niemal przez całą Europę. W Polsce istnieje kilka tras. Mamy między innymi: Małopolską Drogę św. Jakuba, Drogę św. Jakuba – Via Regia, Dolnośląską Drogę św. Jakuba, Lubuską Drogę św. Jakuba, Wielkopolską Drogę św. Jakuba oraz Drogę Polską, określaną również jako Camino Polaco, która przechodzi przez Województwo Kujawsko-Pomorskie. Wszystkie trasy łączą się z drogami w Niemczech i dalej przez Francję prowadzą do Hiszpanii. Po wizycie Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych.             W październiku 1987 r. Szlak został ogłoszony pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym roku oraz wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 r. 

Pielgrzym zamierzający przejść odcinek Szlaku św. Jakuba przebiegający przez Województwo Kujawsko – Pomorskie ma do pokonania 255 km. Droga wiedzie z Iławy przez Brodnicę, Golub-Dobrzyń, Toruń, Kruszwicę i Strzelno aż do Trzemeszna. Długość części północnej Iława – Toruń wynosi 147 km; części południowej Toruń – Trzemeszno: 108 km. Odcinek Camino Polaco rozciąga się w województwie dokładnie na 206, 8 km (Kaługa, Toruń – 109 km; Toruń – Krzyżownica: 97,8 km). Na Drodze św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim znajduje się również ziemia dobrzyńska. Szlak przebiega przez Gminy Wąpielsk, Radomin, Golub-Dobrzyń, Ciechocin oraz Gminę Lubicz.

Na trasie szlaku znajduje się wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Pielgrzymując po ziemi dobrzyńskiej nie można ominąć Płonnego, gdzie mieszkała i tworzyła Maria Dąbrowska. Stąd pochodziła również rodzina Dziewanowskich, której przedstawiciele walczyli o niepodległość Polski w okresie wojen napoleońskich. Kolejną ważną miejscowością jest Szafarnia. Znajduje się tam pałac, w którym dziś mieście się Ośrodek Chopinowski. W Szafarni na wakacjach przebywał młody Fryderyk Chopin. Na szlaku znajduje się również Golub-Dobrzyń. Miasto słynie przede wszystkim z Zamku, gdzie odbywają się turnieje rycerskie. Kolejnym ważnym miejscem na Drodze św. Jakuba jest Gmina Ciechocin. Warto tu zobaczyć m.in. drewniany młyn na Dulniku, oraz średniowieczny kościół parafialny pod wezwaniem św. Małgorzaty w Ciechocinie.

 Od niedawna w Województwie Kujawsko-Pomorskim znajduje się również fragment Mazowieckiej Drogi Św. Jakuba. Przebiega on przez teren Gminy Dobrzyń nad Wisłą.

Źródła:

1. Tomasz Bielicki, Piotr Roszak, U progu Camino. Przewodnik po kujawsko-pomorskim odcinku szlaku św. Jakuba, Toruń 2013.

2. Symon Wiśniewski, Szlak św. Jakuba w Ciechocinie i okolicach, w: Z dziejów Ziemi Dobrzyńskiej. Materiały XVII Konferencji Historycznej ,,Z dziejów ziemi dobrzyńskiej" w Ciechocinie w dniu 17 października 2012 r., pod. red. Ryszarda Bartoszewskiego, Dobrzyń nad Wisłą 2013.

 • -
 • -

Informator gminny

 • Interaktywna mapa gminy
 • Dobre konsultacje, dobry plan

Wydarzenia

«październik 2020»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Brak wydarzeń w wybranym okresie

Newsletter

Banery

Poprzedni
 • Pomoc prawna
 • Powszechny Spis Rolny
 • Narodowy Spis Powszechny
 • Odpady
 • LGD Dolina Drwęcy
 • Zwiedzaj Kraj
 • Rekultywacja
Następny

Europejski Fundusz Społeczny

 • Program Rozwój Obszarów Wiejskich
 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 • Leader
 • Unia Europejska

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej dla operacji z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 – projekt pn. „Utworzenie strony internetowej wraz z bazą informacji turystycznej Gminy Ciechocin”

Stopka

Rozmiar czcionki

Wersja o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku "Graficzna wersja strony" znajdującego się w górnej części witryny.