𝐑𝐔𝐒𝐙𝐀 𝐍𝐀𝐁Ó𝐑 𝐃𝐎 𝐑𝐀𝐃𝐘 𝐒𝐄𝐍𝐈𝐎𝐑Ó𝐖 𝐏𝐎𝐖𝐈𝐀𝐓𝐔 𝐆𝐎𝐋𝐔𝐁𝐒𝐊𝐎-𝐃𝐎𝐁𝐑𝐙𝐘Ń𝐒𝐊𝐈𝐄𝐆𝐎

𝐒𝐳𝐚𝐧𝐨𝐰𝐧𝐢 𝐏𝐚ń𝐬𝐭𝐰𝐨!


Zarząd Powiatu informuje o rozpoczęciu naboru kandydatów do Rady Seniorów Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego – organu konsultacyjno-doradczego, który reprezentuje środowiska osób starszych oraz wspiera działania na rzecz seniorów w naszym powiecie. Zapraszamy do zgłaszania kandydatur osoby zaangażowane społecznie, działające na rzecz seniorów lub reprezentujące środowiska osób starszych.

Zgłoszenia można składać od 27 lutego do 31 marca 2026 r.
𝐈𝐥𝐮 𝐜𝐳ł𝐨𝐧𝐤ó𝐰 𝐦𝐨ż𝐞 𝐰𝐜𝐡𝐨𝐝𝐳𝐢ć 𝐰 𝐬𝐤ł𝐚𝐝 𝐑𝐚𝐝𝐲 𝐒𝐞𝐧𝐢𝐨𝐫ó𝐰 𝐏𝐨𝐰𝐢𝐚𝐭𝐮 𝐆𝐨𝐥𝐮𝐛𝐬𝐤𝐨-𝐃𝐨𝐛𝐫𝐳𝐲ń𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨

Liczba członków Rady Seniorów może wynosić maksymalnie do 15 osób, w tym 12 osób wybranych z poszczególnych gmin z terenu Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego oraz 3 członków reprezentujących w szczególności organizacje pozarządowe i uniwersytety trzeciego wieku.
Liczba członków-reprezentantów osób starszych z danej gminy przedstawia się następująco:

Miasto Golub-Dobrzyń – 4 członków,

Gmina Golub-Dobrzyń – 2 członków,

Miasto i Gmina Kowalewo Pomorskie – 3 członków,

Gmina Ciechocin – 1 członek,

Gmina Radomin – 1 członek,

Gmina Zbójno – 1 członek.
𝐖 𝐤𝐢𝐥𝐤𝐮 𝐤𝐫𝐨𝐤𝐚𝐜𝐡, 𝐜𝐨 𝐧𝐚𝐥𝐞ż𝐲 𝐳𝐫𝐨𝐛𝐢ć, 𝐚𝐛𝐲 𝐳𝐠ł𝐨𝐬𝐢ć 𝐬𝐰𝐨𝐣ą 𝐤𝐚𝐧𝐝𝐲𝐝𝐚𝐭𝐮𝐫ę 𝐝𝐨 𝐑𝐚𝐝𝐲 𝐒𝐞𝐧𝐢𝐨𝐫ó𝐰:

należy wypełnić formularz zgłoszeniowy,

zebrać co najmniej 10 podpisów poparcia.
𝐖𝐀Ż𝐍𝐄


Osoby popierające konkretną kandydaturę, w chwili składania podpisu muszą mieć ukończone 60 lat i zamieszkiwać tę samą gminę, którą chce reprezentować kandydat.

Minimalna liczba podpisów na liście poparcia wynosi 10, niemniej jednak w sytuacji, kiedy kandydatów reprezentujących daną gminę będzie więcej niż liczba mandatów do obsadzenia, o wyborze decydować będzie kandydat z największą liczbą podpisów na listach poparcia. W przypadku zaś równej liczby podpisów na liście poparcia, o wyborze decydować będzie losowanie.

W praktyce większa liczba podpisów na listach poparcia stwarza większe szanse wyboru kandydata.

Kandydat nie może sam sobie udzielić poparcia.

𝐊𝐚𝐧𝐝𝐲𝐝𝐚𝐭 𝐳𝐠ł𝐨𝐬𝐳𝐨𝐧𝐲 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐳 𝐨𝐫𝐠𝐚𝐧𝐢𝐳𝐚𝐜𝐣𝐞 𝐩𝐨𝐳𝐚𝐫𝐳ą𝐝𝐨𝐰𝐞
W sytuacji, kiedy kandydata zgłasza organizacja pozarządowa bądź Uniwersytet Trzeciego Wieku, zgłoszenie kandydata musi zawierać formularz zgłoszeniowy podpisany przez kandydata oraz uprawnione osoby z danej organizacji oraz listę poparcia zawierającą co najmniej 10 podpisów osób, które w chwili składania podpisu mają ukończone 60 lat i zamieszkują
Powiat Golubsko-Dobrzyński.
𝐖𝐀Ż𝐍𝐄


Należy pamiętać, że podpisy muszą pochodzić z co najmniej dwóch różnych gmin, przy czym udział podpisów z jednej gminy nie może przekroczyć 70% wszystkich podpisów.

W przypadku zgłoszenia więcej niż 3 kandydatów przez organizacje pozarządowe czy uniwersytety trzeciego wieku, o wyborze decyduje liczba zebranych podpisów. Natomiast w przypadku równej liczby głosów, decyduje losowanie.

Kandydat nie może sam sobie udzielić poparcia.
𝐖𝐲𝐧𝐢𝐤𝐢 𝐨 𝐧𝐚𝐛𝐨𝐫𝐳𝐞 𝐝𝐨 𝐑𝐚𝐝𝐲 𝐒𝐞𝐧𝐢𝐨𝐫ó𝐰

Wyniki zostaną ogłoszone w II kwartale 2026 roku.

Po zakończeniu weryfikacji wszystkich zgłoszeń przez Komisję, Zarząd Powiatu w drodze uchwały zatwierdzi wyniki, a następnie przekaże je Przewodniczącemu Rady Powiatu. To Rada Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego podejmie uchwałę o powołaniu członków Rady Seniorów.

W przypadku konieczności ogłoszenia naboru uzupełniającego do Rady Seniorów, procedura może się wydłużyć.
𝐆𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐢 𝐝𝐨 𝐤𝐢𝐞𝐝𝐲 𝐳ł𝐨ż𝐲ć 𝐰𝐲𝐦𝐚𝐠𝐚𝐧𝐞 𝐝𝐨𝐤𝐮𝐦𝐞𝐧𝐭𝐲

Wymagane dokumenty należy złożyć

w formie papierowej w siedzibie Starostwa Powiatowego w Golubiu-Dobrzyniu przy ul. Plac 1000-lecia 25, 87-400 Golub-Dobrzyń
lub

przesłać pocztą na powyższy adres.

Komplet dokumentów należy złożyć w terminie do 31 marca 2026 r.

Dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 56 683 53 80/81.